logo-fundusze europejskie      logo-bip-szkoła-strzelce

Wycieczki

 

Choć 13 października był  dniem pochmurnym i niezbyt ciepłym w pamięci naszych trzecioklasistów zapisze się na pewno jako dzień pełen wrażeń i ciekawych doświadczeń. Uczniowie bowiem tego dnia zwiedzili Toruń- miasto pełne tradycji, legend i interesujących miejsc, których tajemnice przybliżył im przewodnik w stroju sławnego astronoma Polaka -Mikołaja Kopernika. Uczniowie spacerując po mieście zobaczyli dom  Kopernika, jego pomnik, legendarną Krzywą Wieżę i wiele innych ciekawych miejsc. Dzieci udały się także na seans  pt. ,,Cudowna podróż" do Planetarium. Zapoznały się tam ze specyfiką Układu Słonecznego, zobaczyły jak wyglądają gwiazdy, planety i kosmos. Wielką atrakcją była także dla uczniów wizyta w Żywym Muzeum Piernika, gdzie poznali oni proces powstawania toruńskich pierników od podszewki, a co ważniejsze samodzielnie wykonali swoje pierniki. Następnie z wielkim zapałem zdobili je kolorowym lukrem. U wielu osób ujawnił się niezwykły talent plastyczny. Trzecioklasiści, chociaż na krótko, ale odwiedzili także Ciechocinek, gdzie zobaczyli Tężnie i zaczerpnęli tamtejszego zdrowego, przepełnionego solanką, powietrza.Wycieczka do Torunia i Ciechocinka bardzo podobała się uczniom. Wrócili z niej zadowoleni, bogatsi w nową wiedzę, wiele doświadczeń, ale i pamiątek z tych pięknych miast.

 

                                                                                                                                  S.Gajewska

 

 


 

 

W dniach 12-13 października 2015 roku uczniowie klas piątych pod opieką pań: Bożeny Arkity, Elżbiety Cierpikowskiej i Agnieszki Kolczyńskiej zwiedzali atrakcje Wrocławia. Pierwszego dnia spacerowali po wrocławskim ZOO, którego największą atrakcja było afrykarium.  Tam podziwiali podwodny świat Oceanu Indyjskiego i Atlantyku oraz inne zwierzęta, które trudno na co dzień spotkać. Po fantastycznym spacerze odsapnęli chwilę w Hali Stulecia. Tam poznali historię tworzenia tego niezwykłego i największego we Wrocławiu  obiektu, sami mogli za pomocą tablic interaktywnych poczytać o największym budynku Wrocławia oraz zagrać w gry interaktywne. Następnym punktem programu był ogród japoński. Mimo jesiennych klimatów wszyscy mogli podziwiać niesamowitą florę rzadko występującą w naszym klimacie. Dzień pierwszy zakończył się wieczornym spacerem po Rynku. Drugiego dnia piątoklasiści oglądali niesamowity obraz autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka przedstawiający bitwę pod Racławicami, której przewodził Tadeusz Kościuszko i uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Przyrodniczym „Różnorodność świata zwierząt”. Wycieczka zakończyła się wizytą w kaliskim Aquaparku, gdzie mogli podczas wspólnej zabawy integrować się w wodzie.

 


 

 

 

 

 

Dnia 29 maja 2015 roku uczniowie klas pierwszych pojechali na wycieczkę do Warszawy. Stolica przywitała dzieci słoneczną pogodą. Na początku podziwiali panoramę miasta z tarasu widokowego znajdującego się w Pałacu Kultury i Nauki. Następnie udali się do Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Podczas lekcji muzealnej poznali historię węgla i  sposób jego wydobycia. Potem zwiedzili Stare Miasto z przewodnikiem. W drodze powrotnej odwiedzili Muzeum Ludowe rodziny Brzozowskich w Sromowie.  Mimo zmęczenia  uczniowie powrócili do szkoły w doskonałych humorach.

 

                                                                                                   Elżbieta Cierpikowska

 


  

 

 

 

W dniu 08 czerwca 2015 r. dzieci z klas IIIa, IIIb i Ia pojechały na wycieczkę do Kruszwicy, Biskupina i Rogowa. Wycieczka ta miała na celu ukazać uczniom kontrast pomiędzy życiem dzisiejszym, a życiem naszych przodków, zapoznać ich z wydarzeniami i legendami odnoszącymi się do naszej historii. Pierwszym etapem naszej wycieczki była Mysia Wieża w Kruszwicy. Przebywając w mrocznych wnętrzach Wieży przypominaliśmy sobie legendę o złym Popielu, którego w tej baszcie zjadły myszy. Chwile grozy jednak szybko minęły, bowiem z jej szczytu roztaczał się niezapomniany widok na jezioro Gopło i jego malownicze wysepki i półwyspy. Kolejnym punktem programu był 45 minutowy rejs statkiem który wzbudził wśród dzieci wiele radości. Następnie przejechaliśmy do Biskupina, gdzie zwiedziliśmy prasłowiański gród i przekonaliśmy się, jak żyli nasi przodkowie oraz obejrzeliśmy ciekawe wystawy archeologiczne regionu historyczno - etnograficznego zwanego Pałukami. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia stałej ekspozycji przedmiotów codziennego użytku oraz strojów ludzi zamieszkujących niegdyś te tereny. Po drodze mieliśmy okazję podziwiać ludzi, którzy z chęcią prezentowali nam czynności związane z codziennością swoich przodków. Ostatnim punktem programu były odwiedziny w Parku Dinozaurów w Rogowie, w którym zapoznaliśmy się z poszczególnymi gatunkami tych prastarych gadów oraz pobawiliśmy się na placu zabaw.  Dla wielu z nas ta wycieczka  była dobrą lekcją historii, a także tolerancji i życzliwości dla innych ludzi. Mamy nadzieję, że takich lekcji jest przed nami jeszcze wiele.

 

 

 

(Sylwia Pacholec)

 


 

 

 

 

W dniach 12-15 VI 2015 uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce szkolnej do Ziemi Kłodzkiej.                                                                                                                                                                                              12.06.2015r Po kilku godzinach jazdy dojechaliśmy do Wrocławia. Tam rozpoczęliśmy zwiedzanie pierwszej atrakcji naszej podróży, którym było ZOO. Jest to najstarszy na obecnych ziemiach polskich i największy (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogród zoologiczny w Polsce. Jego główną atrakcją było AFRYKARIUM- kompleks budynków wraz z oceanarium prezentujący zwierzęta Afryki. Po kilku godzinach spędzonych w towarzystwie zwierząt ruszyliśmy w kierunku Kudowy Zdrój na miejsce naszego noclegu- ośrodek Wrzos.

 

13.06.2015r Po wczesnym śniadanku wyjechaliśmy wraz z przewodnikiem do Pragi, która przywitała nas słońcem. Naszym opiekunem był wszystkowiedzący pan Andrzej- świetny przewodnik. Główne atrakcje, które zobaczyliśmy to: Hradczany: Plac Loretański, Plac  Hradczański, dziedzińce zamkowe, Katedra św. Wita, ogród na wałach, panorama Pragi; Mala Strana- dawne podgrodzie: Rynek Małostrański, Kościół św. Mikołaja, barokowa zabudowa Malej Strany. Mostem Karola przeszliśmy na Stare Miasto gdzie podziwialiśmy: rynek staromiejski, pomnik Jana Husa, ratusz, zegar Orloj. Ciekawą atrakcja był rejs po Wełtawie. Po przerwie obiadowej był czas na kupno pamiątek. Zwiedzanie zakończyliśmy na Placu Wacława. To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

 

14.06.2015 8.45 -ruszamy w kierunku Błędnych Skał ( labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości, które tworzą tu kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku. Zwiedzając ją często dosłownie przeciskaliśmy się pomiędzy skałami, wąskimi szczelinami). Wszyscy, łącznie z opiekunami byli pod ogromnym urokiem tego miejsca. Następną atrakcją był spacer po Parku Zdrojowym- Duszniki Zdrój. Stąd pojechaliśmy do Wambierzyc gdzie zwiedzaliśmy ruchomą szopkę oraz bazylikę. Na koniec wróciliśmy do Kudowy Zdrój gdzie zwiedziliśmy Kapilcę Czaszek oraz park. Po powrocie rozpoczęła się sportowa część dnia, podczas której uczniowie wraz z opiekunami zorganizowali rozgrywki w plażową piłkę siatkową- było naprawdę dużo emocji. Jeśli ktoś myśli, że to koniec to się pomylił- przed nami była jeszcze dyskoteka- nie było końca tańcom i hulankom.

 

15.06.2015Po śniadaniu ruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze czekała na ostatnia atrakcja- pobyt w Aquaparku w Kaliszu. Wszyscy świetnie się bawili.To były  pełne niezapomnianych wrażeń 4 dniJ                                                                               Opiekunowie wycieczki: Elżbieta Cierpikowska, Agnieszka Kolczyńska, Ariel Rożnowski. Kierownik zamieszania: Janusz Karbowski.

 


 


  

 

Projekt i wykonanie Szkoła Podstawowa w Strzelcach (woj. łódzkie)