logo-fundusze europejskie      logo-bip-szkoła-strzelce

 

Dnia 29 października uczniowie klas szóstych pod opieką nauczycieli: pani Haliny Gorlach, Agnieszki Kolczyńskiej i pana Janusza Karbowskiego odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Znajduje się tam siedem wystawy stałych. My mieliśmy okazję obejrzeć niektóre z nich: wystawa lustra, człowiek i środowisko, strefa światła, strefa ruchu i korzenie cywilizacji. Na styku nauk dzieją się zazwyczaj rzeczy najciekawsze, a te galerie miały odmienić nasze myślenie i przywrócić do stanu, w którym świat wokół stanowi interdyscyplinarną całość. W strefie światła mieliśmy idealne warunki, aby przenieść się w przestrzeń iluzji optycznych, poznać rozmaite formy promieniowania elektromagnetycznego. W strefie ruchu mogliśmy się dowiedzieć, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. To również okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado oraz doświadczenia tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi. Mnóstwo czasu pozwoliło nam na dotknięcie, sprawdzenie, obejrzenie i doświadczenie rzeczy fascynujących, a jednocześnie tak prostych i oczywistych, bo spotykanych  na co dzień. Wizytę w CNK zakończyliśmy niespełna godzinnym seansem 3D w Planetarium Niebo Kopernika pt. „Trzeci wymiar życia”.

                                                                                                                       Agnieszka Kolczyńska

 


 

 

Projekt i wykonanie Szkoła Podstawowa w Strzelcach (woj. łódzkie)