W dniach 13-17 IV 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Zielonej Szkole w Wielkopolskim Parku Narodowym w ramach programu Misja Przyroda.
Każdy dzień miał swój temat przewodni:
Poniedziałek: Mapa Skarbów (zdjęcia 1-5)
Ok.13.00 pojawiliśmy się w miejscu naszego zamieszkania (Stacja Ekologiczna w Jeziorach). Po przywitaniu nas przez kierownika stacji dr Lecha Kaczmarka zbieraliśmy siły na popołudniowe zajęcia.
Uczniowie podzieleni na 4 grupy poszukiwali w okolicy stacji „skarbu”. Dzięki temu zapoznali się z budową mapy i jej czytaniem oraz z obsługą busoli. Uczniowie samodzielnie wykreślali trasę do przejścia na mapie oraz ustalali azymuty i odległości miedzy punktami.
Po obiadokolacji pod okiem pana dr Lecha Kaczmarka uczniowie przygotowywali materiały do wykorzystania następnego dnia.
Wtorek: Bioróżnorodność WPN (zdjęcia 6-11)
Uczniowie podzieleni na 4 zespoły i wyposażeni w mapy, busole, karty pracy i notatniki brali udział w rajdzie terenowym. Trasa przebiegała przez kilka charakterystycznych dla WPN środowisk i typów siedliskowych lasu. Długość trasy- ok.10km.
Po obiedzie każdy zespół zrobił podsumowanie swoich obserwacji w postaci plakatów.
Prezentacja i omówienie wyników odbywała się przy ognisku (wiata przy Dyrekcji WPN), gdzie każdy z apetytem zakąsił kiełbaskę.
Środa: Ekosystemy: rola człowieka w przyrodzie (zdjęcia 12-17)
Dzień rozpoczęliśmy od przywitania w Dyrekcji WPN oraz zwiedzania Muzeum Przyrodniczego, gdzie mnogość eksponatów zrobiła na dzieciakach olbrzymie wrażenie.
Zajęcia w terenie polegały na poznaniu historii powstania jeziora Góreckiego, przyczyn i charakteru jego zanieczyszczeń oraz podjętych metod rekultywacji jeziora. Uczniowie pobierali próbki wody jeziornej, opisywali jej barwę, przezroczystość, dokonywali pomiaru temperatury.
Druga część zajęć polegała na obserwacji organizmów wodnych pod mikroskopem, binokularem i z użyciem lup.
To nie koniec…poszliśmy jeszcze do znajdującego się przy stacji PIEZOMETRU, w którym uczniowie mieli unikatową możliwość pomiaru głębokości zalegania zwierciadła wody podziemnej.
Czwartek: Kulturalna przygoda w przyrodzie (zdjęcia 18-30)
Od rana- zajęcia w Narodowym Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego.
Po obiedzie- wyprawa do Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera.
Po zmierzchu wyszliśmy w teren nad jezioro, gdzie:
- za pomocą nagrań głosów sów wabiliśmy ptaki,
- nasłuchiwaliśmy nietoperzy za pomocą detektora ultradźwięków.
Piątek: Przyroda? Jestem za! (zdjęcia 31-35)
To dzień podsumowań i przyrodniczych zabaw w terenie.
Niestety to już koniec L
Opiekunowie wyprawy: Elżbieta Cierpikowska, Agnieszka Kolczyńska, Agnieszka Więckowska i Janusz Karbowski
https://spstrzelce.pl/index.php/aktual/112-zielona-szkola-to-jet-to#sigFreeIde3ac7d4e0d

