logo-fundusze europejskie
 

      W dn. 25.09.2019 r. obchodzony był  w naszej szkole Dzień Patrona.  Naszej szkole patronują Szare Szeregi. W związku z  80 – tą rocznicą wybuchu II wojny światowej, przypadającą w tym roku, w dniu patrona szkoły uwzględnione zostały treści związane z tą ważną rocznicą. Należy bowiem podkreślić, że  harcerze  w 1939 r. aktywnie przystąpili do obrony ojczyzny walcząc zarówno z niemieckim jak i radzieckim najeźdźcą.

      Na tę okoliczność uczniowie klas siódmych i ósmych przygotowali akademię. Złożył się  na nią montaż słowno – muzyczny traktujący o bohaterskiej obronie ojczyzny we wrześniu 1939 roku oraz o udziale harcerzy polskich w wojnie obronnej Polski  jak i  dalszej  konspiracyjnej walce pod kryptonimem  „Szare Szeregi”.

      Uczniowie recytowali wiersze m.in. Władysława  Broniewskiego –„Słońce września”, „Bagnet na broń”, Konstantego  Ildefonsa Gałczyńskiego -  „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”. Chór szkolny wykonał pieśni wojskowe -  „Wojenko, wojenko”, „Hej chłopcy bagnet na broń”. Odtworzono znane piosenki patriotyczne z repertuaru  Mieczysława Fogga- „Piosenka o mojej Warszawie” oraz Ireny Santor – „Powrócisz tu”. Akademia przebiegła podniosłej, patriotycznej atmosferze.

 

Projekt i wykonanie Szkoła Podstawowa w Strzelcach (woj. łódzkie)