logo-fundusze europejskie      logo-bip-szkoła-strzelce

News

27 września to ważna data dla całej społeczności naszej szkoły. Tego dnia, tyle że w roku 1939, powstały Szare Szeregi – tajna organizacja harcerska, która od momentu powołania przez Naczelną Radę Harcerską współpracowała z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną Armii Krajowej.

Kryptonim  całego Związku Harcerstwa Polskiego  pochodzi od akcji informacyjnej, podczas której wieczorem i w nocy wrzucano do skrzynek listowych mieszkań zasiedlonych przez rodziny niemieckie, które zajęły domy przymusowo wysiedlonych rodzin polskich. Ulotki miały na celu uświadamianie przybyłym, że ich życie w nowym miejscu  zaczyna się kosztem czyjegoś nieszczęścia.

Z okazji dnia patrona przygotowano prezentację o Szarych Szeregach oraz zaprezentowano szereg filmów dla każdej kategorii wiekowej. Uczniowie mieli okazję wysłuchać krótkiej historii drugiej wojny światowej i zrozumieć, w jaki sposób działała w tym czasie organizacja harcerska zrzeszająca wielu członków– dzieci od lat dwunastu aż  po młodzież, która przekroczyła osiemnasty rok życia.

Ich bohaterska postawa z pewnością najlepiej znana jest wszystkim tym, którzy są już po lekturze utworu Aleksandra Kamińskiego ,,Kamienie na szaniec”, ale obchody dnia patrona każdemu, nawet najmłodszemu uczniowi, przybliżyły losy wielu nieznanych z imienia młodych ludzi, którzy z dniem 1 września zmuszeni zostali zmierzyć się z rzeczywistością wojny. Niech zatem pamięć o nich pozwoli nam wszystkim nie tylko złożyć im należny hołd, ale też zmusi do refleksji nad kruchością życia i wartościami, za które warto walczyć do końca.

Poza prezentacjami i filmami o harcerstwie uczniowie wzięli też udział w miniquizach na temat patrona szkoły, dzięki czemu mieliśmy okazję wyłonić Gigantów Historii Szarych Szeregów, którym oczywiście serdecznie gratulujemy wiedzy!

                                                                                                                                                        Izabela Kucharska

View the embedded image gallery online at:
http://spstrzelce.pl/index.php/aktual#sigFreeIdfcdbf99d01

                                                                                                

16 września 2022r. w Krośniewicach odbyła się impreza poświęcona pamięci gen. Władysława Andersa oraz gen. Mieczysława Ryś-Trojanowskiego. Głównym punktem programu był bieg terenowy- gra miejska „NIEPOKONANI-NIEZŁOMNI”. Bardzo dobrze zaprezentowała się w nim reprezentacja naszej szkoły w składzie : Marta Andrzejewska, Marcel Denarski, Kacper Kowalczyk, Wojciech Oleczek, Franciszek Szlozer. Trasa licząca ponad 4 kilometry podzielona była na punkty, w których uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące generałów oraz wykonywali zadania sprawnościowe (rzut granatem, pierwsza pomoc przedmedyczna, strzelanie do celu, test na spostrzegawczość). Po zliczeniu punktów okazało się, że zajęliśmy wysokie 3 miejsce- BRAWO! Imprezą towarzyszącą był przegląd pieśni patriotycznych, w którym bardzo dobrze wypadły nasze wokalistki : Łucja Andrych, Marta Andrzejewska, Maja Łysiak. W turnieju Teqballa udział wzięli Marcel Denarski oraz Franciszek Szlozer.

Opiekun: Janusz Karbowski

 

View the embedded image gallery online at:
http://spstrzelce.pl/index.php/aktual#sigFreeId0917aec6b7

Dziś uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 29. już edycji Akcji Sprzątania Świata, której finał obejmuje dni 16-18 września. Tegoroczne hasło kampanii „Wszystkie śmieci są nasze” ma na celu zamanifestowanie konieczności zadbania o środowisko poprzez zaprzestanie zaśmiecania Ziemi.  Uczniowie wraz z opiekunami sprzątali okoliczne tereny, promując swoją postawą przesłanie  ekologicznej  inicjatywy.  Uświadomili sobie również, jak bardzo istotne jest  nie tylko samo nieustanne oczyszczanie planety z ton zalegających wszędzie odpadów, ale przede wszystkim dbanie o to, by było ich coraz mniej.  Niech zatem kolejna już edycja akcji wpłynie głównie na tych, którzy dotąd nie troszczyli się o środowisko należycie i zapominali, że Ziemię mamy tylko jedną.

View the embedded image gallery online at:
http://spstrzelce.pl/index.php/aktual#sigFreeId3cff9e301b

 

Jak zawsze na początku września cała społeczność uczniowska ma za zadanie dokonać wyboru przedstawicieli samorządu szkolnego.  W ubiegłym tygodniu uczniowie wszystkich klas zdecydowali, że nauczycielem pełniącym funkcję opiekuna zostanie pani Izabela Kucharska.  W środę mieli z kolei okazję wskazać trzy osoby, które miałby stać się ich reprezentantami w ww. organie szkoły. Oto wyniki  przeprowadzonego głosowania:

Marta Andrzejewska - przewodnicząca

Zuzanna Stasiak – zastępca przewodniczącej

Zuzanna Wasilewska – mentor

Dziękujemy wszystkim kandydatom za udział w wyborach, uczniom za oddane głosy, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

View the embedded image gallery online at:
http://spstrzelce.pl/index.php/aktual#sigFreeIddb790b07c7

 

Choć większość uczniów chciałaby, aby wakacje się nie kończyły, w czwartek oficjalnie rozpoczął się rok szkolny 2022/2023. 1 września we wszystkich polskich szkołach nastąpiło uroczyste powitanie uczniów, nauczycieli i rodziców po dwóch miesiącach rozłąki. Także w naszej placówce odbył się tego dnia uroczysty apel, po którym uczniowie poszczególnych klas spotkali się z wychowawcami. 

Powrót oznacza długie miesiące nauki i wytężonej pracy, ale też możliwość nabycia  nowych umiejętności i rozwoju własnych zainteresowań.

Niech zatem rok 2022/2023 będzie czasem  fascynacji wiedzą w bezpiecznej i przyjaznej szkole. Niech umacnia w każdym z nas poczucie sensu nauki i potrzeby mądrego odkrywania świata.

View the embedded image gallery online at:
http://spstrzelce.pl/index.php/aktual#sigFreeId15f8ed5a3f

 

Projekt i wykonanie Szkoła Podstawowa w Strzelcach (woj. łódzkie)